Projekční a inženýrská činnost:
- Biocentrum Záhoří - ( rybník + tůň ) - objednatel obec Verušičky
- Biocentrum Božkov - ( revitalizace toku ) - objednatel Město Plzeň
- Park novorozenců ( soustava tůní a parková úprava) - objednatel obec Josefov
- Tůně Kostelní Bříza - objednatel Město Březová
- Rybník Roupov - objednatel fyzická osoba
- Rybník Jestřebí - objednatel fyzická osoba
- Biocentrum Hřebeny - ( rekonstrukce 2 malých vodních nádrží a revitaliace koryta ) - objednatel obec Josefov
- Rekonstrukce rybníků v přírodní rezervaci Tisovské rybníky - objednatel AOPK ČR
- Rekonstrukce rybníka Malá strana v přírodní rezervaci Zbynické rybníka - objednatel AOPK ČR
Jsme inovativní a efektivně pracující společnost z Rokycan, která si je vědoma zodpovědnosti, jsme spolehlivým partnerem pro stavební projekty všech zákazníků v ČR.
Interakce s našimi dodavateli a zákazníky, smysl pro zodpovědnost a přímý přístup formují naši každodenní práci a jednání. Naše komplexní následná péče a servisní filozofie je založena především na kvalitě, efektivitě a souznění se zákazníkem. Stanovili jsme vysoké standardy kvality, abychom vyhověli vašim potřebám a zmírnili veškeré obavy ohledně dlouhodobé provozuschopnosti vaší studny nebo tepelného čerpadla.
Naše hodnoty
Naším primárním cílem je udržovat jedinečné, dynamické pracovní prostředí, kde jsou neustále očekávány a následně uspokojovány potřeby a touhy klientů a zaměstnanců. Chápeme, že klíčem k našemu úspěchu je udržování motivované a nadšené pracovní síly a následně přenos tohoto étosu napříč našimi klienty.
- Zavazujeme se k našim ústředním hodnotám, které jsou nedílnou cestou k dosažení tohoto cíle:
- Máme aktivní přístup a vytváříme správnou rovnováhu mezi osobností a profesionalitou.
- Náš personál je kvalifikovaný, zkušený, angažovaný a motivovaný.
- Nacházíme kreativní, životaschopná a nákladově efektivní řešení pracovních výzev.
- Budujeme a udržujeme dobré vztahy s klienty.
- Poskytujeme proaktivní, profesionální a přitom vstřícný servis.
- Komunikujeme otevřeně.
- Chováme se vždy čestně a zodpovědně.
V kombinaci s našimi odbornými znalostmi, technickým vybavením a dovednostmi můžeme nabídnout profesionální a rychlé služby.
Máme rozsáhlé zkušenosti s prací ve většině typů půd vyskytujících se v ČR.
Naším cílem je realizovat projekty, které se pro vás stanou synonymem dlouhodobě výhodné investice.
Těšíme se, až vám budeme moci každý den znovu prokázat naši kompetenci - žijeme jako naše firemní filozofie.
Jsme hrdí na náš motivovaný tým.
Společnost Hlubinné vrty s.r.o. dodržuje veškeré závazné předpisy pro provádění vrtání, zejména pak povolení provádět vrty s délkou nad 30m dle par. 3 zákona č. 61/1988 Sb. písmeno f)
Naše technika
Nejmodernější technologie je nepostradatelná pro maximální efektivitu a kvalitu naší práce. Proto naše zařízení pravidelně kontrolujeme a servisujeme.
Disponujeme nejnovější vrtnou technologií od tuzemské společnosti Jano s.r.o.
Kdysi bývala studna povinnou součástí domu. Dnes tomu tak z mnoha důvodů není, ale mít vlastní zdroj vody je zvláště v současné době doslova dar z nebes a v budoucnu tomu nebude jinak.
Stále více nově vznikajících objektů není možné připojit na rozvod vody. V těchto případech je nutné volit cestu vlastního zdroje vody. Technologie kopaných studní patří minulosti. Většina těchto zdrojů je budována pomocí vrtaných technologií.
Jedině tak je možné čerpat neznečištěnou vodu z hlubších vrstev.
Vrtaná studna je vítaným zdrojem vody pro každý rodinný domek, chalupu či zahrádku.
Jestliže víme, že se na našem pozemku skrývá zdroj vody vhodný pro zbudování studny, byla by škoda toho nevyužít …
Vyplatí se investice do vlastního zdroje vody?
Vrtaná studna je spolehlivý zdroj pitné vody, díky kterému můžete zásadně snížit výdaje za zásobování vodou. Aby se vrtání studny stalo výhodnou investicí, musíte si zhotovitele vybrat opravdu pečlivě.
Co hovoří ve prospěch výstavby studny a co proti ní?
Argumenty můžete posoudit buď jednoduše z ekonomické stránky, nebo na základě jiných aspektů jako třeba komfortu, pohodlí, místa, kde žijete, nebo specifických potřeb, které máte. Nakonec obvykle zvítězí dobrý pocit nezávislosti a zvýšení radosti ze života tím, že budete žít s vlastní vodou.
Když hovoříme se svými zákazníky, obvykle vyvstávají následující otázky:
- Kolik nákladů na vodu z vodovodu můžete skutečně ušetřit?
- Jaké jsou náklady na vrtání studní?
- Mohu vybudovat studnu na svém pozemku?
- Jak brzy dostanu svoji investici zpět?
Vrtaná nebo kopaná studna
Záleží na hloubce hladiny podzemní vody a na tom, jestli není mělká podzemní voda příliš znečištěná.
Klasická studna bylo dobré řešení pro rodinný domek, samozřejmě jen tam, kde je dostatek nezávadné mělké podzemní vody. Dnešní doba a s ní spojené přírodní, klimatické a ekonomické změny nás stále více nutí preferovat čerpání hlubinné vody.
Asi od hloubky hladiny vody 7 m začíná být cena klasické studny srovnatelná s vrtem. Ten má mimo jiné tu výhodu, že v něm lze konstrukčně oddělit jímací část od mělké podzemní vody, která bývá nekvalitní. Proto z něj bývá kvalitnější voda. Hydrogeolog ho může konstruovat tak, aby méně nebo vůbec ovlivnil okolní studny. Proto je dnes ve většině případů nejvhodnějším řešením vrt.
Vrtaná studna
- Vystrojení: PVC-U, PEHD, ocel s rozličnými průměry s atestem na pitnou vodu
- Hloubka vrtů: Dle požadavků na vydatnost a kvalitu jímané vody
- Použití: Vhodná pro jakékoliv potřeby
+ hydraulicky dokonalá studna
+ možnost izolovat povrchovou vodu a jednotlivé zvodně
+ snadné provedení (obvykle 1-2 dny)
+ menší poškození terénu
+ jednoduchá instalace čerpadel
+ vydatnost není přímo závislá na atmosférických srážkách a klimatických změnách
- menší akumulace vody ve vrtech
Kopaná studna
- Vystrojení: Betonové skruže s vnitřním průměrem 1 metr
- Hloubka vrtů: Dle požadavků, standardně do 12 metrů
- Použití: Vhodné zejména pro užitkové účely
+ větší akumulace
- jímání pouze mělké podzemní vody
- větší poškození terénu
- obvykle nižší kvalita vody (vhodné spíše pro užitkové účely)
- v suchých obdobích nedostatek vody (obtížný nástup hladiny)
- v pevných skalních horninách je realizovatelná velmi obtížně (střílením), vyšší náklady
Projektovou dokumentaci a posudky zpracovává zkušený odborník
Před započetím vrtných prací je potřeba obstarat mimo jiné projektovou dokumentaci a hydrogeologický posudek. Veškeré tyto dokumenty pro vás rádi zajistíme.
Nejdůležitější části projektu
Projektová dokumentace vrtané studny musí obsahovat dvě části. Jedná se o část vodohospodářskou, která musí být ověřena autorizovaným projektantem způsobilým v oboru vodohospodářství, a dále pak část hydrogeologickou.
K projektu vrtané studny je tedy potřeba zpracovat hydrogeologické posouzení. Toto posouzení musí být rovněž ověřeno, v tomto případě autorizovaným hydrogeologem.
K čemu přesně slouží hydrogeologický posudek?
Hydrogeologický posudek zpracováváme za účelem vyhledávání a optimalizace přítoků podzemních vod s ohledem na okolní studny. Jedině tak vám v případě stavby nové vrtané studny můžeme zajistit přítok vyhledaných podzemních vod.
Průzkum zvolené lokality
V případě, že jsme teprve ve fázi výběru pozemku, měli bychom se obrátit na hydrogeologa působícího v daném kraji. Je předpoklad, že zná místní poměry lépe než hydrogeolog ze vzdálenějších částí republiky, vhodné jsou také informace od sousedů.
V tomto případě hydrogeolog pomůže nejen svou znalostí místních podmínek, ale také nahlédnutím do geologického archívu (hloubky vrtů, průměry vrtů a vystrojení, vydatnost atd.), kde jsou zaznamenána všechna legálně zhotovená díla.
Výsledkem je pro nás informace o předpokládané hloubce hladiny podzemní vody, odhad vydatnosti budoucí studny a případně způsob čerpání pro požadované účely.
Prvním krokem ve vašem potenciálním projektu vodních studní je naše dokončení hydrogeologické studie proveditelnosti, která nám pomůže stanovit vaše potřeby. Je naší povinností jako ohleduplného dodavatele poskytnout vám tento technický úsudek.
Stavba studny začíná pečlivým prozkoumáním pozemku.
Před uzavřením smlouvy a zahájením jakýchkoliv studnařských prací je nutné provedení průzkumu terénu. Ten spočívá v návštěvě pozemku, na kterém se bude stavba studny realizovat, a v určení nejvhodnějšího místa pro vyhloubení studny s ohledem na umístění stávajících studní sousedů a řady dalších projektů, které by mohly nepříznivě ovlivnit kvalitu vaší studny – do vzdálenosti cca 100 m.
Hydrogeolog vs. proutkař?
Nejdůležitější na návrhu studny není jen určit místo, ale také zvolit správnou konstrukci vrtané studny, způsob vyhledání místa pro studnu a takovou technologii hloubení podzemní vody, aby se podzemní voda odebraná novou studnou mohla plynule doplňovat z povodí, byla dostatečně kvalitní a nechyběla jiným studnám v okolí.
- hydrogeologie je vědní obor na vysoké škole, po jejímž absolvování získává hydrogeolog osvědčení, které ho opravňuje projektovat, provádět a vyhodnocovat hydro-geologický průzkum, zahrnující vyhledávání a posuzování zdrojů podzemní vody a navrhování studní. Vydává hydrogeologický posudek, který je třeba doložit k žádosti o stavbu studny. Při hledání místa pro studnu využívá teoretické znalosti, zkušenosti, ale také velice podrobnou a rozsáhlou geologickou databázi včetně geologických map. Za svou práci nese odpovědnost.
- zkušenosti ukazují, že dobrých proutkařů je velmi málo, jestli vůbec jsou...
Při rozhodování, zda se obrátit na hydrogeologa, nebo proutkaře, je třeba vzít v úvahu, že proutkař za svou práci nenese jakoukoli odpovědnost. Protože se považujeme za progresivní společnost, snažíme se v dnešní době využívat smysluplnější a hlavně efektivnější prostředky něž jsou služby proutkaře, především z důvodu, že za svoji práci ručíme.
Legislativa vrtaných studní (řazeno chronologicky)
- hydrogeologický posudek a projekt studny (pro stavební povolení)
- žádost o koordinované stanovisko k vybudování vrtané studny, které vydává příslušný odbor životního prostředí
- žádost o vyjádření příslušného Báňského úřadu
- žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby s potřebnými přílohami
- žádost o povolení k odběru podzemních vod
- stavební povolení
- vyvrtání studny
- kolaudační souhlas (oznámení užívání stavby)
Proces vrtání
- Otvor pro vrtací kladivo
- Technologie vrtání při stavbě studny je práce s mobilní vrtací soupravou s vrtací korunkou o průměru 180 až 300 mm.
- Po stanovení počátečního bodu vrtání (umístění vrtu) se vrtná souprava, kompresor a vrtací nástroj nastaví a seřídí v příslušném vrtacím bodě.
- Po úspěšném nastavení se umístí vrtací korunka pracovního pažení, která přechází v ocelovou trubku pracovního pažení
- Současně je do vrtu vložen i příklepový vrták, který je na vlastní tyči. Vrtací kladivo nebo korunka (nejnižší a první část) spolu s korunkou pracovního pažení jsou osazeny průmyslovými diamanty.
- V závislosti na typu půdy se používají různé korunky.
- Po šroubovém připojení je uveden do provozu kompresor, který je s vrtnou soupravou spojen hadicí kompresoru.
- Výkon závisí na typu půdy od 16 do 26 bar.
- Nyní jsou vrtací kladivo a korunka pracovního pažení uvedeny do provozu (točí se proti sobě) a stlačený vzduch je přiváděn do spodní části vrtu vnitřním vedením.
- Vrtáky mají proplachovací otvory pro stlačený vzduch.
- Řezy jsou dopravovány na povrch v prstenci mezi tyčemi a pouzdrem.
- Vrtání kladivem na tyči a potrubí s hydraulickým otočným talířem probíhá současně, dokud není dosaženo konce potrubí a tyče.
- Tyč, na které je kladivo umístěno, je nyní našroubována a nasazena nová tyč a stejně tak potrubí.
- Tento proces se opakuje do finální hloubky.
- Během procesu vrtání je rozpoznáno, kde je zaznamenána vodonosná vrstva. V této oblasti bude později nainstalována filtrační trubice.
- Po dosažení finální hloubky je tyč s vrtacím kladivem odstraněna a do vrtu je vložena PVC trubka, která je v oblasti vodonosné vrstvy vhodně perforována.
- Ocelová trubka pracovního pažení na konci s korunkou je odstraněna a je proveden filtrační obsyp dle technologického postupu, který závisí na místních podmínkách.
K používání studny je vždy nutné stavební povolení.
Složitou administrativu pro vás rádi vyřídíme.
Plně vás zastoupíme při jednáních na úřadech, aby vrtání studny mohlo začít.
Vrtané i kopané studny jsou vodní díla, která slouží k jímání podzemní vody.
- Stavební povolení pro stavbu studny (územní rozhodnutí) – vydává stavební úřad.
- Povolení stavby vodního díla (stavby studny), jehož součástí je hydrogeologický posudek – vydává vodoprávní úřad.
- Povolení k nakládání s vodami neboli povolení k odběru podzemní vody – vydává vodoprávní úřad.
Vrtání studní - od průzkumu až po kolaudaci
Provádíme vrtání studní moderní vrtací soupravou. Projekt realizujeme od prvního průzkumu, zajistíme všechna potřebná povolení, provedeme práce na místě a zajistíme kolaudaci studny. Na přání zákazníka zajístíme k nové studni i vhodné čerpadlo vody.
Provádíme také vrty pro tepelná čepadla
Společnost Hlubinné vrty s.r.o. zajistí:
- prvotní průzkum a návštěvu hydrogeologa v místě realizace
- navržení vhodného místa pro studnu
- hydrogeologický posudek a projekt pro stavební povolení
- všechna potřebná ohlášení vrtaných prací ( báňský úřad, obec)
- potřebná legislativní povolení (územní, stavební, vodoprávní)
- práce s nejmodernější vrtnou technikou od firmy Jano s průměrem hloubení až 245 mm
- vystrojení vrtu vhodnými PVC-U trubkami s atestem na pitnou vodu
- dostatečný obsyp kačírkem vhodné frakce a utěsnění proti povrchové vodě
- ohleduplná práce vzhledem k zahradě a stavbám v okolí – práce s tzv. Preventrem
- možnost ukončení vrtu HDPE zhlavím
- dodání a montáž vhodného čerpadla vody
Budeme s vámi od průzkumu terénu až po kolaudaci zhotovené vrtané studny.
Přečtěte si na dalších stránkých, co vše je potřeba k realizaci studny, můžete si také spočítat přibližné náklady v naší online kalkulačce. Díky této kalkulačce můžete rychle posoudit, jestli se vám vyplatí investice do vlastního zdroje vody a jaká bude jeho případná finanční návratnost.
Našim sídlem jsou Rokycany, realizujeme vrty po celé České Republice.
Vrtané studny - realizace:
Vrtání studny provádíme v lokacích: Plzeň a okolí, Rokycany, Klatovy, Domažlice, Tachov, Stříbro, Kralovice, Rozvadov, ale třeba i Beroun, Rakovník, Praha a další...
Vrtané studny
Vrtání nebo kopání studny
Kopané studny jsou vhodné v oblastech s dostatečným zdrojem vody, protože hloubky nikdy nedocílíte takové jako u vrtané studny, nebo za ceny velice vysoké. I prohlubování kopané studny je velmi složité. V případě, kdy je nutné kopanou studnu prohloubit, není jiná možnost, než znovu vrtat. Voda z kopané studny nemusí být pitná (až na výjimky). Mohou se do ní splavovat nečistoty z okolí a nedostatečnou filtrací skrze zeminu nedosáhne voda pročištění, jako u vrtané studny.
Vrtané studny - cena
Co vše zahrnuje cena vrtané studny?
Výsledná cena vrtané studny se většinou skládá z několika položek – mezi ty největší patří projektová dokumentace s hydrogeologickým posudkem a následně samotná stavba studny. Konkrétní ceny se samozřejmě mohou lišit v závislosti na průměru vrtu nebo podloží, ve kterém budeme vrtat.
Výsledná cena studny zahrnuje:
- Hydrogeologický posudek
- Průzkumný vrt
- Projektová dokumentace
- Stavební povolení
- Hloubení studny
- Hydrochemické práce
- Hydrodynamické zkoušky
- Čerpací technika
Ceny vrtání studní:
- Transparentní ceny a náklady při stavbě studní
- Nejmodernější technologie vrtání studní zajišťuje optimální celkové výsledky pro vaše vrtání hlubokých studní.
- Stavba studny také vyžaduje odpovídající know-how pro konstrukci studny a především dostatečné zkušenosti s projektem.
- Naši dobře vyškolení odborníci se rádi kdykoli postarají o váš projekt, zodpoví veškeré dotazy a rozptýlí vaše obavy z projektu.
- Všechny náklady pro vás vždy sledujeme a optimalizujeme.
- U nás jste jako zákazník vždy středem všeho, co děláme.
- Provádíme pro vás všechny potřebné stavební práce profesionálně.
- S ohledem na to jste se společností Hlubinné vrty s.r.o. v těch nejlepších rukou.
- Na základě přesně definovaného plánu zajistíme včasné dokončení vašeho projektu v oblasti výstavby studní.
Komerční studnou je myšlena velká produkční studna, která se obvykle používá pro podniky s vysokými nároky na spotřebu vody, jako jsou průmyslové areály, golfová a sportovní hřiště, zeleninové a chovné farmy, nebo i obytné zóny a obce.
Komerční vodní studny se používají k udržení ceny vody na zvládnutelných úrovních, protože organizace s vysokou spotřebou vody připojené k veřejné dodávce budou často čelit velmi vysokým nákladům na provoz.
Prvním krokem k získání vlastního komerčního zásobování vodou je zajistit hydrogeologický průzkum a na jeho základě vytipování vhodné lokality pro realizaci vrtu. Kontaktujte nás a pomůžeme zajistit potřebné podklady. Budeme konzultovat dostupné záznamy z naší rozsáhlé databáze a provedeme analýzu, která zohlední vaše typické požadavky na vodu. Ta nám poskytne informace, potřebné k návrhu studny, která bude vyhovovat vašim požadavkům na vodu a určí hloubku vrtu. Jakmile bude tento počáteční krok proveden, můžeme vám poskytnout podrobnou nabídku vrtání a údržby vrtu, včetně instalace čerpadel.
Vrtané studny pro firemní účely, sportovní areály, zemědělce a obce
Vrtané studny v soudržných horninách
vrty průměr 250 mm - vrty Ø 250 mm se provádějí v soudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby obcí, firemních areálů, popřípadě sportovních areálů s velkým denním odběrem vody. Do těchto vrtů se instalují plastové pažnice Ø 160 mm.
Vrtané studny v nesoudržných horninách
vrty průměr 180 mm - vrty Ø 180 mm se provádějí v nesoudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby obcí, firemních areálů, popřípadě sportovních areálů s velkým denním odběrem vody. Vrty se realizují v lokalitách, ve kterých se nacházejí náplavy, nánosy, štěrky, písky apod. Práce se provádějí vrtnou technikou s vrtáním vrtacím kladivem a současně korunkou pracovního ocelového pažení, které se později odstraní.. Do těchto vrtů se instalují ocelové nebo plastové pažnice Ø160 mm.
Domácí studnou je běžná studna s nízkou produkcí, která se obvykle používá k napájení jedné nebo dvou nemovitostí. Běžně se budují na venkovských místech, kde veřejné vodovody buď nejsou, mají špatnou nebo nespolehlivou kvalitu, nebo se budují z důvodu velmi znatelného šetření nákladů za vodu do domácnosti a na zahradu.
Vrtané studny pro rodinné domy
Vrtané studny v soudržných horninách
- vrty průměr 180 mm - vrty Ø 180 mm se provádějí v soudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby rodinných domů s denním odběrem vody. Do těchto vrtů se instalují plastové pažnice Ø 140 mm.
- vrty průměr 200 mm - vrty Ø 200 mm se provádějí v soudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby rodinných domů s denním odběrem vody. Do těchto vrtů se instalují plastové pažnice Ø 160 mm.
Vrtané studny v nesoudržných horninách
- vrty průměr 180 mm - vrty Ø 180 mm se provádějí v nesoudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby rodinných domů s denním odběrem vody. Vrty se realizují v lokalitách, ve kterých se nacházejí náplavy, nánosy, štěrky, písky apod. Práce se provádějí vrtnou technikou s vrtáním vrtacím kladivem a současně korunkou pracovního ocelového pažení, které se později odstraní... Do těchto vrtů se instalují ocelové nebo plastové pažnice Ø140, nebo 160 mm.
Vrtané studny pro chaty
Vrtané studny v soudržných horninách
- vrty průměr 150 mm - vrty Ø 150mm jsou vhodné pro potřeby chatařů, chalupářů a majitelů rodinných domků s menším odběrem vody nebo pro potřeby zahrady. Do těchto vrtů se instalují plastové pažnice Ø 125 mm.
- vrty průměr 180 mm - vrty Ø 180 mm se provádějí v soudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby chatařů a chalupářů s denním odběrem vody a pro potřeby zahrady. Do těchto vrtů se instalují plastové pažnice Ø 140 mm.
Vrtané studny v nesoudržných horninách
- vrty průměr 160 mm - vrty Ø 160 mm se provádějí v nesoudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby chatařů a chalupářů s menším dběrem vody. Vrty se realizují v lokalitách, ve kterých se nacházejí náplavy, nánosy, štěrky, písky apod. Práce se provádějí vrtnou technikou s vrtáním vrtacím kladivem a současně korunkou pracovního ocelového pažení, které se později odstraní... Do těchto vrtů se instalují ocelové nebo plastové pažnice Ø140.
- vrty průměr 180 mm - vrty Ø 180 mm se provádějí v nesoudržných horninách a jsou vhodné pro potřeby chatařů a chalupářů s denním odběrem vody. Vrty se realizují v lokalitách, ve kterých se nacházejí náplavy, nánosy, štěrky, písky apod. Práce se provádějí vrtnou technikou s vrtáním vrtacím kladivem a současně korunkou pracovního ocelového pažení, které se později odstraní... Do těchto vrtů se instalují ocelové nebo plastové pažnice 160 mm.
Plastové zhlaví
Vrty, které jsou provedeny za účelem zřízení studny, mohou být ukončovány plastovou šachtou - zhlavím, které je provedeno do hloubky 1500 mm pod terénem. •
Betonové zhlaví
Vrty, které jsou provedeny za účelem zřízení studny, mohou být ukončovány betonovou šachtou - zhlavím, které je provedeno do hloubky cca 1500 mm pod terénem.Betonové zhlaví se skládá z betonových skruží průměr 1000 mm, u tohoto zhlaví se provádí jílové těsnění, aby nedocházelo k průsaku povrchových vod do zhlaví.
Více...
Jaká má být konstrukce vrtu?
Prostor mezi pažnicí a stěnou vrtu se vyplňuje materiálem, který vytváří kolem pažnice vodorovnou klenbu, tlačí na horninu a zabraňuje jí v pohybu. Kdyby se hornina pohnula, zničila by umělohmotnou pažnici a vrt by se zavalil. Výplň mezi pažnicí a stěnou vrtu se projektuje tak, aby měla v potřebné hloubce filtrační, anebo těsnící funkci. Na vnitřním průměru pažnice závisí výkonnost ponorného čerpadla. Pro čerpané množství do 1litru za sekundu musí mít pažnice světlost 100 až 150 mm. Při menším průměru by se do vrtu nevešlo čerpadlo a při větším průměru by ho obtékající voda nestačila chladit. Pro velká výkonová čerpadla musí být vnitřní průměr pažnice větší.
Jaký nejmenší průměr vrtu je potřeba?
Průměr otvoru vrtu není totožný s vrtným průměrem. Je menší o stěnu pažnice (trubky, která vrt vyztužuje) a o prostor mezi pažnicí a stěnou vrtu. Vrtaný průměr musí být tak velký, aby umožnil spolehlivé vyplnění prostoru mezi pažnicí a stěnou vrtu. Zrnitost filtračního obsypu se volí tak, aby jím mohlo projít 80 až 90 % zrn okolní zvodnělé horniny. Po odpískování vrtu se kolem něho vytvoří přirozený filtr, pozvolna přecházející do okolního prostředí. Kromě toho slouží obsyp k vytvoření vodorovné klenby, která podpírá horninu a brání jejímu usmýknutí přitékající vodou. Tím podstatně zvyšuje životnost vrtu.
Je třeba pro vrtání speciální povolení?
Ano, je. Vrtané studny jsou ve většině případů hluboké do 30m, ale pokud hydrogeolog navrhne studnu hlubší, nebo se při provádění průzkumného vrtu zastihne vydatný přítok hlouběji než výše zmíněná hranice 30 m, je potřeba speciální oprávnění od příslušného Báňského úřadu pro vrtání hornickým způsobem.
- pokud se očekává, že hloubka vrtu přesáhne hranici 30 m, má vrtařská firma povinnost požádat příslušný Báňský úřad o vyjádření.
- při vrtech pro tepelná čerpadla, kdy se hranice 30 m přesáhne prakticky vždy a potřeba hloubky vrtu pro zajištění účinnosti TČ je mnohem větší (cca 100 - 150 m), je toto oprávnění nutné.
Budu mít poškozené nebo znečistěné okolí vrtu?
Od nás nebudete. Při vrtání, pokud je třeba, používáme odvod vývrtku tzv. preventrem, který umístíme co nejdále od domku či chaty, při výplachu vrtu tedy nedochází k nekontrolovaným gejzírům vody.
Naše vrtné soupravy jsou samohybné, s gumovými pásy. To má za následek jen velmi malé poškození podkladu. Vždy po sobě uklidíme.
Je možno na pozemku vrtat kdekoli, kde ukázal proutkař?
- není, protože umístění studny musí splňovat podmínky územního a stavebního povolení. Na příslušném stavebním úřadě získáme informace o podmínkách potřebných pro povolení ke zřízení vlastní studny.
- Studna se umísťuje v předepsaných vzdálenostech od el. vedení nebo zdrojů znečištění, např. od žumpy, septiků, potrubí vnitřní kanalizace a kanalizační přípojky, od nádrže tekutých paliv pro vytápění, od veřejných pozemních komunikací a pod., takže pro vlastní realizaci zbývá ve většině případů mnohem méně místa než bylo původně zamýšleno. Pokud tedy není možno vrtat na původním určeném místě z důvodu výše zmíněných omezení, je třeba, aby hydrogeolog připravil vyjádření k žádosti o výjimku z vyhlášky.
Máme na pozemku všude skálu, je to problém pro vrtání?
- tak to rozhodně problém není, protože vrtání ve skále (soudržných horninách) je mnohem účinnější než vrtání v jílovito-písčitých (nesoudržných) horninách, které je potřeba speciální vrtací technikou tzv. přidržet proti sesouvání. Toto přidržení se zpravidla provádí rotační ocelovou pažnicí, která se po ukončení vrtných prací vyjme.
- od nás tedy nečekejte tolik oblíbené: narazili jsme na tvrdé, je potřeba připlatit ... studna, která je vyvrtaná celá ve skále, je totiž zpravidla levnější než studna vrtaná v měkkém materiálu.
Je pravda, že čím větší průměr, tím více vody, tedy větší vydatnost?
Není tomu tak, PVC trubky s atestem pro pitnou vodu, kterými se vystrojují vrty, slouží pouze jako přívodní medium vody, ne jako zásobárna. Zásoba vody je v kolektoru, tj. horninovém prostředí, jímž voda proudí. Vydatnost studny tedy závisí především na geologických poměrech dané lokality a správně zvolené technologii vrtání, tzn.:
- vrtání dostatečným průměrem • vycentrování trubek, které zajistí rovnoměrné obsypání filtračního obsypu v celém mezikruží
- obsyp mezikruží filtračním materiálem, kde je třeba určit vhodnou zrnitost a dostatečné množství
- kvalitní obsyp filtračním materiálem, který je velmi důležitý pro zajištění kvality a dlouhé životnosti vrtané studny
- důsledné provedení tzv. cementační zátky proti vniku povrchové vody a tím zamezení případné kontaminace spodní vody vodou povrchovou
- naše nejpoužívanější průměry PVC trubek jsou 125, 140, 160 mm, kde průměry 125 a 140 mm jsou bohatě dostačující pro rodinné domy, chaty a chalupy
- trubky o průměru 160 mm používáme pro vystrojení obecních a průmyslových studní a provozů s velkými odběry vody
- pro běžné zásobování vodou bývá tedy zbytečné vystrojení velkými průměry PVC trubek, zbytečně to navyšuje náklady na realizaci
- nevrtáme hlouběji než je potřeba. Již v průběhu samotného vrtání můžeme zákazníka informovat o podloží a provést ho jednotlivými vrstvami až do vodonosné vrstvy. Zákazník tak má vizuální kontrolu o průběhu vrtání.
Mít vlastní studnu je velkou výhodou, v některých lokalitách dokonce nutností. Pokud je voda kvalitní, znamená to nezávislost na dodávkách od vodáren a zároveň i značnou úsporu peněz. Jestliže však nechceme nosit vodu ve vědrech jako naši předkové, je nutné použít k její dopravě ze studny čerpadlo.
Jaké čerpadlo?
K zodpovězení této otázky si musíme nejdříve odpovědět na celou řadu otázek dílčích...
- Jedná se o spolehlivý zdroj a jaká je jeho vydatnost?
- Z jaké hloubky a jak daleko budeme vodu čerpat?
- Jaký je průměr potrubí?
- Jaká bude odhadovaná spotřeba vody (kolik osob, budeme se jen umývat, nebo máme pračku, myčku, bazén, zahradu…)?
- Jak často budeme vodu potřebovat, kolik dní v týdnu, kolik hodin denně?
- Je voda čistá nebo se v ní mohou objevit mechanické nečistoty?
- Jaký elektrický zdroj je k dispozici, 230 nebo 400 voltů? Nebo v místě elektřina není a bude nutné použít čerpadlo poháněné agregátem?
To vše jsou věci, které volbu vhodného čerpadla ovlivňují. Proto je nutné si všechno důkladně promyslet, než přistoupíme k výběru. Nejlepší je pochopitelně nechat si od nás poradit a navrhnout ideální řešení.
Na co si dát pozor, pokud se již rozhodnete vybrat si čerpadlo podle vlastní úvahy?
Na trhu jsou produkty mnoha výrobců v různé kvalitě, takže je třeba postupovat při výběru obezřetně. Obzvláště při nákupu v hypermarketu, kde vám většinou nejsou schopni poradit tak, jako u specialistů. Pozor také na zavádějící reklamu a nepřesné údaje.
Je nutné si například uvědomit, že údaje o výtlačné výšce a průtoku uvedené na čerpadle nebo reklamním letáku jsou maximální možné hodnoty. Znamená to, že při dané maximální výšce bude průtok skro nulový, naopak maximální průtok bude dosažen jen při nulové výšce. Maximální výška (Hmax) a průtok (Qmax) tedy nebudou nikdy dosaženy současně! Závislost průtoku na výšce se dá vysledovat z grafu, který by každý seriózní výrobce měl v dokumentaci k čerpadlu přikládat.
Další okolnosti jako jsou četnost použití, množství vody, tlak atd. jsou důležité zejména pro určení výkonu čerpadla, ale přemýšlejme i o jiných parametrech, například velikosti tlakové nádoby. Ta určuje, jak často bude zařízení spínat. Bude-li nádoba malá a vaše spotřeba velká, čerpadlo sepne každou chvíli a naopak. Častější spínání znamená větší spotřebu energie a menší životnost, proto existují čerpadla s různými systémy mazání vnitřních částí. V souvislosti se spínáním nás může zajímat rovněž hlučnost čerpadla, hlavně pokud bude umístěno v dosahu obývaných prostor a neustále „vrčení“ by mohlo být rušivé.
Dále je důležitá samotná konstrukce a provedení. Pro občasné použití nám postačí levnější typ s plastovými oběžnými koly, avšak pro větší zátěž je vhodnější trvanlivější čerpadlo s nerezovými koly.
Každopádně je toho celkem hodně, kde se můžete špatně rozhodnout...
Naši technici všechny tyto parametry s Vámi zkonzultují a poradí optimální variantu, nebo varianty vhodné pro Váš případ. Dodáváme široké spektrum osvědčených čerpadel pro různé varianty použití od několika výrobců.
- průměr hloubení 127-140 mm
- hloubka vrtání do 150 m
- dle podmínek na místě možnost odvozu vývrtku naším kontejnerem
- hydrogeologický průzkum
- vypracování dokumentace pro územní řízení a stavební povolení
- vystrojení vrtů vertikální geotermální sondou
- injektáž vrtu v celém tubusu
- tlaková zkouška vč. protokolu
- zhotovení zemní přípojky a ukončení v technické místnosti domu
- při více vrtech sdružení potrubí do směšovací šachty
- prvotní průzkum a doprava do 50 km zdarma
Vrty pro tepelná čerpadla provádíme do hloubky 150 m.
Náš tým tvoří zkušení profesionálové, kteří umí obsluhovat jedny z nejmodernějších vrtacích souprav a vyřídí za vás veškerá povolení k vaší maximální spokojenosti.
Příprava před započetím vrtů pro tepelná čerpadla
Než se přistoupí k samotným stavebním pracím, musí být připraveny veškeré podklady. Zpracujeme projektovou dokumentaci, obstaráme hydrogeologické posouzení, stavební povolení a případně materiály ke kolaudaci. Před zahájením stavebních prací provedeme také průzkum terénu, při kterém určíme umístění vrtů pro tepelné čerpadlo. Tyto vrty vždy umisťujeme tak, abychom dosáhli nejvyššího tepelného výkonu.
Jak provádíme vrty pro tepelná čerpadla?
Vrty pro tepelné čerpadlo provádíme až do hloubky 150 m. Vystrojujeme je nejmodernější dostupnou technologií. Po skončených pracích od nás obdržíte certifikát s uvedenou zárukou 10 let. Vzhledem k tomu, že vrty pro tepelná čerpadla mají malý nárok na prostor, je lze realizovat u většiny objektů.
Hlavní výhody tepelných čerpadel
O výhodách tepelných čerpadel už bylo napsáno mnoho. Hlavní výhodou, pokud pomineme aspekty jako ekologičnost, udržitelnost a ohleduplnost ke klimatu, je jejich stabilní výkon a vysoký topný faktor i při extrémně nízkých teplotách. Toto z nich zcela jistě dělá topení a chlazení budoucnosti.
Využijte pasivního chlazení
Vrty pro tepelná čerpadla mají nízké provozní náklady. Dají se využít i pro levné chlazení domu v letním období. To pak dochází k pasivnímu chlazení, při kterém se využívá pouze vrt a nikoliv samotné tepelné čerpadlo.
Výhody tepelného čerpadla:
- Tepelné čerpadlo se používá pro vytápění a chlazení
- Tepelné čerpadlo je topným systémem budoucnosti
- Tepelné čerpadlo výrazně snižuje provozní náklady
- Tepelné čerpadlo nevyžaduje skladovací prostor pro palivo a žádné připojení plynu
- Tepelné čerpadlo je spolufinancováno státem a dodavateli energie
- Tepelné čerpadlo se splatí během několika let
- Tepelné čerpadlo lze instalovat uvnitř i vně domu
- Tepelné čerpadlo nepotřebuje komín
- Tepelné čerpadlo je téměř bezúdržbové
- Tepelné čerpadlo je tiché
- Tepelné čerpadlo šetří místo
- Tepelné čerpadlo je šetrné k životnímu prostředí
Geotermální energie - energie budoucnosti
Plánujete nový dům nebo byste chtěli vyměnit starý topný systém? Chcete ušetřit energii a chránit klima? Pak může být geotermální energie pro vás to pravé!
Využití geotermální energie je energeticky účinné, obnovitelné, a proto šetrné k životnímu prostředí. Protože energie uložená v zemi je neustále obnovována sluncem a teplem stoupajícím ze zemského jádra - a je tedy dostupná téměř neomezeně. S pomocí tepelného čerpadla může být tato energie použita pro váš dům.
Využití geotermální energie
Aby bylo možné teplo odebírané z prostředí využít, spolupracují čtyři funkční jednotky: výparník, kondenzátor, expanzní ventil a kompresor.Tepelná čerpadla přenášejí teplo získané ve výparníku na chladivo. Pomocí kompresoru se zvýší tlak chladiva ve vedení. Komprese zvyšuje teplotu chladiva.Teplo se přenáší do topného systému ve výměníku tepla. Pracovní médium se v expanzním ventilu uvolní, v důsledku toho se ochladí a poté může znovu absorbovat okolní teplo. Cyklus začíná znovu.